Metal Teknolojileri

06.03.2013 3215MUŞ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ  METAL TEKNOLOJİSİ ALANI

 

''İLİMİZİN DEĞİŞEN YÜZÜNÜ MUTLU YARINLARA BİRLİKTE TAŞIYALIM''

 

Metal sanayi, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşulları nedeniyle sürekli ve dinamik bir gelişim içindedir. Bu özellikleri nedeniyle metal sanayi, stratejik bir sanayi olarak ülkelerin yakın ilgisini çekmekte ve bu sektör için devletler tarafından özel planlamalar yapılmaktadır

Ülkelerin gelişimi, mesleklerinde bilgi ve teknolojiyi yakalamış insan gücü ile ölçülmektedir. Öğretmenlerin rehberliğinde öğrencilerin bilgi ve teknolojiye ulaştırılması, yetiştirilmesi ve yüksek öğretime hazırlanması endüstriyel teknik okullarında yapılmaktadır.

Metal Teknolojisi alanı, sanayinin istediği gibi mesleğinde yeniliklere açık ve nitelikli insan yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Metal Teknolojisi alanı; metalleri sıcak veya soğuk olarak biçimlendirme, kaynak işleri, ısıl işlemler, malzeme muayene yöntemleri, mesleği ile ilgili NC, CNC tezgâhlarında çalışma konularının verildiği meslek alanıdır.

Okulumuzda Metal Teknolojisi Alanı Öğretim Programında;

1. Kaynakçılık,

2. Metal Doğrama

Dalları yer almaktadır

ALAN İÇİNDE YER ALAN MESLEKLER


 

KAYNAKÇILIK: Metal Teknolojisi alanında kaynakçılık mesleğinden mezun olan öğrenciler lise seviyesinde genel kültür derslerinin yanı sıra;, temel soğuk ve sıcak şekillendirme, endüstride ihtiyaç duyulan TIG, MIG-MAG, elektrik ark kaynağı, oksi-gaz kaynağı, malzeme muayene, bilgisayar destekli çizim, temel elektrik ve teknik yabancı dil konularında bilgi, beceri olarak eğitim almaktadır.

 

 

 

 
METAL DOĞRAMA: Metal teknolojisi alanında metal doğrama alanından mezun olan öğrenciler temelde Alüminyum ve Demir Doğrama, Ferforje işleri bunun yanı sıra metallere şekil verme ve doğrama işlerinde kullanılan el aletlerini ve makinelerini kullanabilme becerilerine sahip olurlar,ayrıca malzeme muayene,bilgisayar destekli çizim,temel elektrik ve teknik yabancı dil konularında bilgi , beceri olarak eğitim alırlar.

 

 

 

 

DÜNYADA METAL SANAYİ

      Metal sanayi, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşulları nedeniyle sürekli ve dinamik bir gelişim içindedir. Bu özellikleri nedeniyle metal sanayi, stratejik bir sanayi olarak ülkelerin yakın ilgisini çekmekte ve bu sektör için devletler tarafından özel planlamalar yapılmaktadır.Ülkemiz hammadde kaynakları açısından,genç nüfus yoğunluğu bakımından ve jeopolitik konumundan dolayı dünya sanayisinin incisi durumuna gelmiş bulunmaktadır,tüm bu sebeplerden dolayı dünya devleri ya ülkemize fabrikalarını kurmakta yada ülkemizden her yıl binlerce işçi ve ara elemanı ülkelerinde istihdam etmektedir

 

TÜRKİYEDE METAL SANAYİ:

 

       Metal teknolojisi günlük hayatımızda her alanda kullanılan bir sektrördür.Elektrik sanayisini inşaat sanayisini,Makine Sanayisini,Mimarlık ve dekorasyon alanlarının temel yapı taşları metal sektörü olarak bilinmektedir.Tüm bu nedenlerden dolayı metal sanayi hızlı bir gelişim göstermekte olup kalifiye eleman ihityacı gün geçtikçe büyük bir sorun teşkil etmektedir.Eğitim sistemi bu ihtyacı karşılamaya yönelik olarak yeniden düzenlenerek sektöre ara eleman yetirştirilmeye çalışılmaktadır.Ülkemiz artık kendi otomibilini,.Kendi beyaz eşyasını,kendi makinalarını üretecek kapasiteye ulaşmıştır.Bunların tamamının yapı taşı olan metal sanayide büyük bir gelişim göstermektdir. 

 

 

 

 

 

 

 

İLİMİZDE METAL SANAYİ

      İlimizin Doğu Ana Dolu bölgesinde bulunmasından kaynaklı gelir kaynağı olarak daha çok hayvancılık ve tarım sektörü ile ekonomik gelişimini sürdürmekteydi.Ancak genelde dünyadaki özelde ülkemizdeki gelişimlere paralel olarak sanayi sektörü büyük adımlar atmaktadır.Devlet teşvikleriyle küçük ölçekli sanayi fabrikaları ilimizin ekonomik alanında büyük bir önem kazanmaktadır.İnşaat sektörününde gelişimiş olmasıyla birlikte metal sanayide kendini yenilemektedir.İlimizde sanayi alanı özellikle METAL SANAYİSİ alanında büyük bir kalifiye eleman sıkıntısı baş göstermektedir.İlimizde Metal Sanayi alanı şu başlıklar altında fabrikalar bulunmaktadır.

 

 

 

1.Çelik Konstrüksiyon(Çelik Çatı ve Binaları)

2.Modern Kaynak Yöntemleri

3.Tarım Alet ve Makinaları

4.Tel ve Çit Örme Sanayi

5.Çelik Kapı Fabrikaları

6.Ferforje ve İnşaat Dekorasyon Fabrikası

7.Küçük ve Orta Ölçekli Demir Doğrama Fabrikaları

8.Modern Boya sistemleri(Fırın Boya)

9.Tesisat Fabirkaları(Su ve Doğalgaz Tesisatı)

Tüm bu gelişimlere paralel olarak İlimizde Metal Teknolojilerinde Kalifiye Eleman ihitiyacı önemli bir sorun haline gelmiştir.

 

 

OKULUMUZDA METAL SANAYİ

       Okulumuz Metal Teknolojileri Alanı 1960 yılında beri mezun vermekte olup,bu mezunlarımızdan çoğunluğu ya  Devlet Dairelerinde önem arz eden konumlarda ilimize hizmet vermekte yada kendi alanımızda küçük ve orta olçekli fabrikalarını kurmuş olup ilimiz ekonomisine büyük bir katkıda bulunmaktadır.METAL SANAYİSİ hayatımızın tüm alanlarında kullanıldığı için sanayi gelişimi tamamen bu sektördeki gelişimlerle bağlantılıdır.

Çevremize bir göz attığımızda Metal Sektörünün girmediği hiçbir noktanın olmadığı görülmektedir.Metal Sanayisinin hayatımızdaki yeri aşağıdaki gibidir.

-Mutfak Eşyaları,Beyaz Eşya Sanayisi,Tarım Alet ve Makinaları,Süsleme Sanatı,Ferforje Alanı,Çelik kapı ve Pencere Sistemleri,Çelik Çatı Sistemleri,Çelik Konstrüksiyon Sistemleri,Çelik Köprüler,Otomotiv Sanayi,Çelik Gemi Yapımı,Tren Kabin Ve Rayları,Doğalgaz ve Su Tesisatı Sistemleri,Kalorifer Petek ve Kazanları v.b. daha çok sayabileceğimiz alanların tamamının temel yapı taşı Metal Sektörüdür.

Okulumuz Metal Teknolojisi Alanı olarak tüm gelişimlere paralel bir şekilde Teknolojiyi takip eden,tamamen moderne atölyelerimizde eğitim verilmektedir.

Okulumuz Metal Teknolojisi Alanı Bölgemizin en moderne okulu listesinde 1.sırada bulunmaktadır,Çünkü okulumuzda 2006 yılında  Avrupa Birliği Projesiyle 500.000 EUROLUK son teknoloji(Bilgisayar Teknolojisi) CNC ABKANT PRES,CNC GİYOTİN,CNC SİLİNDİR MAKİNASI,CNC BORU BÜKME MAKİNASI,SODES Projeleriyle yine Kaynak sektöründe son teknolojiyle üretilmiş MIG-MAG KAYNAK MAKİNALARI,TOZALTI KAYNAK MAKİNALARI,ARGON KAYNAK MAKİNALARI,SİNERJİK KAYNAK MAKİNALARI,SİMÜLASYON KAYNAK MAKİNASI ayrıca Teknoloji harikası CNC PLAZMA, son teknoloji FIRIN BOYA ÜNİTELERİ'nde eğitim öğretim verilmektedir.Metal Sektöründe yukarıda sayılan makinalardan sadece bir kaçının kullanılması İşe yerleştirilmelerde yeterli referans olmaktadır.Ayrıca Okulumuzda DÖNER SERMAYE İşletmesinde öğrencilerimiz Alanlarında aktif olarak çalışıp alanında uzman olmakla beraber ailelerine 3 yıl boyunca  büyük bir EKONOMİK katkıda sunmaktadır.Okulumuz DÖNER SERMAYE Bölgenin en büyük fabrikalarında daha fazla pratik çalışmaların yapılmasına olanak sağlayıp öğrencilerimizin mezun oldukları anda kendi işlerini kurabilecekleri bilgi ve ustalığa sahip hale getirmektedir.Okulumuz Metal Teknolojisinden mezun olan öğrenciler gerek ilimizde gerekse batı illerinde kolaylıka işe girebildikleri gibi Üniversite okumak isteyen öğrencilerimize tanınan kolaylıklarla birlikte LYS den 233 puan almaları durumunda METALURJİ ve MALZEME MÜHENDİSLİĞİ'ne gidebilmektedir.Ayrıca YGS Puanıyla Makine,Otomotiv,Gemi Sanayi,Kaynakçılık,Plastik Teknolojisi,Tarım Makinaları  v.b alanlara sınavsız olarak geçiş yapabilmektedirler.

Benim adım "demir". Hemen her yerde çıkarım karşınıza. En çok teknolojide yaptığım işlerle bilinirim. Tren ve gemi gibi birçok aracın hem içi hem de dışı benimle yapılır. Sadece teknolojide sanmayın insanların vücudunda bile varım. Övünmek gibi olmasın dünyada en yaygın olarak bulunan elementim.

 

 

TÜM BU BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA OKULUMUZ METAL TEKNOLOJİSİNİ HAFTANIN 5 GÜNÜ ZİYARET EDİP ÖĞRETMENLERİMİZDEN DETAYLI BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

 

 

 

İLETİŞİM: TEL:0436 212 16 07-119

 

                   FAX:0436 212 54 11